Wiosenne nawożenie drzew i krzewów owocowych

flora 4965483 1920

Wiosenne nawożenie drzew i krzewów owocowych

Drzewa i krzewy owocowe mają duże potrzeby pokarmowe, dlatego wymagają regularnego nawożenia. Aplikację nawozów powinno się rozpocząć już wczesną wiosną, gdy następuje intensywny wzrost. Odpowiedni dobór nawozów umożliwia harmonijny rozwój, ograniczenie chorób i co najważniejsze – wykształcenie zdrowych i dorodnych plonów.

Nawożenie drzew i krzewów owocowych w profesjonalnych sadach często poprzedzone jest analizą laboratoryjną gleby. Nawozy w tym wypadku dostosuje się nie tylko do terminów wykonywania zabiegów, ale także do potrzeb pokarmowych konkretnych gatunków. W warunkach niewielkiego przydomowego sadu czy uprawy roślin na potrzeby własne potrzeby (z ewentualnym dodatkowym zarobkiem) zazwyczaj produkty dopasowuje się pod konkretne grupy roślin, a dawki uśrednia.

 

Jak nawozić drzewa i krzewy owocowe wiosną?

W okresie wiosennym roślinom powinno się podać nawozy azotowe lub wieloskładnikowe. Trzeba sugerować się dawkami zalecanymi przez producentów. Jednocześnie należy wziąć „poprawkę” na żyzność oraz typ podłoża. Na glebach lekkich podaje się nieco więcej nawozu niż na ciężkich, gdyż składniki pokarmowe są szybciej wypłukiwane. Do nawożenia często stosuje się saletrę amonową, która jest łatwo przyswajana przez rośliny oraz mocznik. Mocznik zawiera azot w formie amidowej (N-NH2), który jest przekształcany w formę amonową (N-NH4+), a na końcu w azotanową (NH 4NO3). Jego zaletą jest dłuższy czas działania. W ten sposób ogranicza się straty nawozu. Dobrym nawozem, którzy zaopatrzy drzewa i krzewy owocowe w azot jest Mocznik46N, zawierający 46% azotu całkowitego. Nadaje się do różnych typów gleb (poza kwaśnymi i mocno alkalicznymi).

 

 

Dodatkowe zalety mocznika:

– może być stosowany dolistnie, nawet w połączeniu z siarczanem magnezu. W ten sposób roślinie szybko dostarcza się składników pokarmowych. Szczególnie cenny metoda przy występowaniu oznak niedoboru.

– nadaje się do stosowania u roślin, które mają słaby system korzeniowy lub korzenie z jakiejś przyczyny zostały uszkodzone.

– jako nawóz stosuje się go, gdy rośliny wykształcą liście a temperatura powietrza utrzymuje się na min. poziomie 10°C. Mocznika lepiej nie stosować u roślin w fazie kwitnienia.

– jest wykorzystywany do ochrony sadu (m.in. przed parchem).

 

Pod koniec wiosny można zastosować Bontar Max, zawierający azot w dwóch postaciach (amidowej i amonowej). NPK wynosi 8:8:20. Nawóz poza dostarczeniem składników pokarmowych poprawia odporność drzew i krzewów (m.in. na suszę). Zawiera także magnez, wapń, siarkę, bor, mangan, molibden i wiele innych mikroelementów.

 

 

Nawożenie truskawek i malin

Truskawkom i malinom warto zapewnić specjalistyczny nawóz, który ma optymalną zawartość makro- i mikroelementów. To zapewni nie tylko optymalny wzrost i plonowanie, ale zminimalizuje ryzyko występowania chorób. Takim nawozem jest „Ogród 2001. Pod truskawki i maliny”, u którego proporcje NPK wynoszą 9:9:15. Pomimo rzucającej się w oczy większej zawartości potasu, z powodzeniem można go stosować wczesną wiosną. Zawiera wiele mikroelementów, które zapobiegają niedoborom, a jednocześnie pozytywnie wpływają na smak owoców.

Pierwsze nawożenie malin wykonuje się wczesną wiosną, kolejne na początku czerwca. Truskawki powinno się dokarmiać kilka razy w sezonie. Wspomniany nawóz stosuje się wczesną wiosną, a później w czasie kwitnienia. Jest szczególnie cenny, gdyż dostarcza krzakom boru, pierwiastka niezbędnego w tym okresie.

 

 

Borówka amerykańska – nawożenie w nietypowych warunkach

Nawożenie borówki amerykańskiej jest specyficzne, gdyż roślinę uprawia się w nietypowych warunkach. Rośnie na glebach kwaśnych (pH=3,5-5,0), co ma wpływ na pobieralność składników pokarmowych. Krzewy tworzą płytki system korzeniowy, a w dodatku nie zawierają włośników (ich funkcje pełnią delikatne, ale liczne korzenie właściwe). Dlatego borówkę zaleca się nawozić umiarkowanie – na raty. Wybierany nawóz nie powinien zwiększać odczynu gleby (odkwaszać). W cenie są nawozy, które nie tyle wpływają na utrzymanie prawidłowego pH, co zakwaszają podłoże.

Dobrym nawozem wiosennym, który zapewni dobry wzrost i krzewienie borówki jest „Ogród 2001. Do roślin kwasolubnych”. Zazwyczaj stosuje się trzykrotnie w roku: w połowie kwietnia, w połowie maja i w połowie czerwca. Zawartość NPK wynosi 9:6:9.

 

Nawożenie sadu to jeden z najważniejszych wiosennych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez niego trudno oczekiwać zdrowych i wysokich plonów u większości gatunków drzew i krzewów owocowych.

Wiosenne nawożenie drzew i krzewów owocowych

Nawóz granulowany Bontar Max
Mocznik 46N
Nawóz Ogród 2001 pod truskawki i maliny
Nawóz Ogród 2001 do roślin kwaśnolubnych