Lato to trudny czas dla trawnika, gdyż jest wtedy szczególnie narażony na czynniki stresotwórcze. Największym problemem są okresy upałów i susze. Wiadomo, że trawa ma pod tym względem duże potrzeby i szybko reaguje na niedobór wody. Nawadnianie jest więc koniecznością. Jakie jeszcze inne zabiegi powinno się wykonywać?
W uprawie trawnika można wyróżnić dwa okresy intensywnej pielęgnacji. Pierwszy to wiosna, podczas której wykonuje się zabiegi regeneracyjne, drugi to okres letnich upałów. Co jest najważniejsze?
Nawadnianie trawnika latem – jak robić to właściwie?
Trawnik latem podlewa się obficie (nawet 20l wody na 1m2) i dość często (przynajmniej raz w tygodniu). To oczywiście średnia, dokładną częstotliwość ustala się na podstawie przebiegu pogody. Optymalna jest instalacja automatycznego systemu nawadniania, ale oprócz tego często używa się węży ogrodowych. Warto dokupić końcówkę – pistolet, a trawnik podlewać mocno rozproszonym strumieniem wody. W ten sposób oszczędza się wodę. Prace powinno się wykonywać rano (najlepiej), opcjonalnie wieczorem. Dzięki temu woda dłużej zalega w glebie i trawa może z niej efektywniej korzystać. W przypadku posiadania dużego trawnika zużycie wody jest wysokie i ekonomicznie odczuwalne. Warto w takich przypadkach wyposażyć się w odpowiednie technologie, np. pojemniki na deszczówki lub przynajmniej dodatkowy podlicznik na wodę „bezpowrotnie straconą” (tańsze rachunki).
Nawożenie – jak nawozić trawnik latem?
Zwykle trawnik dokarmia się 2-3 krotnie w sezonie. Ostatni zabieg przeprowadza się latem, najpóźniej w połowie sierpnia. Warto używać nawozów, które mają przewagę potasu W NPK lub zbliżoną zawartość makroelementów. Potas zwiększa odporność trawy na czynniki stresotwórcze, w tym suszę, zwiększa zagęszczenie i przygotowuje ją do nadejścia zimy. Z mikroelementów przydatne jest m.in. żelazo, które przyczynia się do zwalczenia mchu na trawniku. Polecanym nawozem zawierającym optymalny skład jest m.in. Ogród 2001 Do Trawników. Stosuje ok. 1kg nawozu na 10m2 trawnika. Nawóz wysypuje się równomiernie, następnie trawnik należy podlać.
Jak kosić trawnik latem?
Koszenie trawy wiąże się ze stresem rośliny i potrzebą częstej regeneracji. To wymaga sił i środków (światło, woda, składniki pokarmowe). Intensywne, jednorazowe koszenie jest problematyczne dla rośliny. Jednym ze skutków jest wysychanie trawy – powstawanie pustych, placowych miejsc. Dlatego ogólnie trawę lepiej kosić częściej, ale mniej intensywnie. Jednorazowo nie powinno się ścinać więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł. Mankamentem jest większa czasochłonność i kosztowność (paliwo lub prąd) pielęgnacji. Na okres upałów wysokość koszenia warto czasowo zwiększyć o 0,5 (trawniki uniwersalne) do 1cm (rekreacyjne). Wyższa trawa jest mniej podatna na wysychanie. Jednocześnie nie dochodzi do nagrzewania podłoża i obniżania jej aktywności mikrobiologicznej. Koszenie powinno być regularne. Nie wolno dopuszczać do zakwitania trawy.
Dodatkowo latem na trawniku można wykonać aerację (zwłaszcza, gdy rośnie na ciężkim podłożu). Nie jest to jednak obowiązkowe. Najważniejsze prace są związane z dostarczeniem wody, składników pokarmowych i utrzymaniem właściwej wysokości trawy.