Trawnik po zimie – jak go szybko zregenerować?

grass 6794951 1280

Trawnik po zimie – jak go szybko zregenerować?

Wiosna objawia się pięknymi barwami wcześnie kwitnących bylin i żywą zielenią rozwijających się liści drzew i krzewów. Odnosi się wręcz wrażenie, że każdego dnia jest bardziej zielono. Niestety zazwyczaj nie dotyczy to trawnika, który budzi się powoli, a czasem straszy swoim wyglądem. Jakie zabiegi regeneracyjne wykonywać, aby trawnik stał się wizytówką ogrodu?

Trawnik na przedwiośniu lub wczesną wiosną (w zależności od przebiegu pogody) wymaga kilku zabiegów, dzięki którym szybciej zregeneruje się, zagęści i zazieleni. Przede wszystkim należy zniszczyć warstwy zalegającego filcu, poprawić zdolności wodno-powietrze, zlikwidować puste miejsca i pobudzić trawę do intensywniejszego wzrostu. Jak to zrobić?

 

Po pierwsze – wertykulacja trawnika

Wertykulacja polega na poziomym nacinaniu darni przy użyciu wertykulatora. To podstawowy zabieg, który zaleca się wykonywać każdego roku po rozpoczęciu sezonu. Czasem ponawia się go, np. na początku jesieni. Usuwa „filc”, dzięki czemu na wierzchniej warstwie podłoża nie zalega woda (zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób grzybowych). Ułatwia rozwój trawie i poprawia przepuszczalność gleby na niewielkiej głębokości. Zwykle wertykulatory przycinają darń na głębokości 5-15mm (profesjonalne jeszcze głębiej). Wiele modeli posiada także tryb aeracji (o tym poniżej). Wertykulacja w pewnym stopniu pomaga uporać się z mchem na trawniku. Zwalcza go bezpośrednio (niszczy go mechanicznie) i pośrednio (ogranicza wilgoć, która sprzyja rozwojowi mchów). Aby zabieg był jeszcze skuteczniejszy wertykulatorem warto przejechać dwukrotnie po trawniku – na krzyż. Wertykulację można przeprowadzać również z użyciem specjalnych grabi ogrodniczych. Jest to jednak mniej efektywne. Zabiegu nie wykonuje się na młodych, 1-2 sezonowych trawnikach. Dotyczy to także aeracji.

 

Po drugie – aearacja trawnika

O ile wertykulację nacina poziomo, aeracja wykonuje otwory w głąb profilu glebowego (zwykle 8-12cm). Zabieg wykonuje się po wertykulacji. Czasem konieczne jest wcześniejsze skoszenie trawnika. Gęste nakłucia podłoża powodują lepsze napowietrzenie, co pozytywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego, stwarza lepsze środowisko dla mikroorganizmów i przede wszystkim ogranicza zaleganie wody na trawniku po ulewnych deszczach. Aerację można wykonywać aeratorem, widłami, butami ze specjalnymi kolcami lub za pomocą wała z kolcami. Kolejny zabieg aeracji zaleca się wykonywać późnym latem. Na zbitych trawnikach, np. usytuowanych na gliniastej glebie dodatkowo po aeracji warto wykonać piaskowanie. Polega to na wysypaniu cienkiej 5mm warstwy piasku na trawniku. Piach dodatkowo wypełnia otwory w trawniku, co w dłuższej perspektywie wpływa na dobrą przepuszczalność gleby.

 

Po trzecie – usuwanie ubytków na trawniku

Trawnik wiosną może fragmentami straszyć pustymi miejscami i kretowiskami. Dlatego w takich miejscach trzeba wysiać nową trawę (do dosiewów lub taką samą mieszankę, która była użyta przy siewie). Wcześniej podłoże przekopuje się i wyrównuje. Nasiona po wysiewie trzeba zakryć cienką warstwą podłoża, a teren lekko ugnieść. Przy zakładaniu nowego trawnika można użyć siatki przeciw kretom. To zwiększa koszt inwestycji, ale zapobiega jednemu z najpoważniejszych, „estetycznych” problemów trawnika.

 

Po czwarte – wałowanie trawnika

Wałowanie nie zawsze jest potrzebne, ale zdarza się niektóre fragmenty trawnika zostały wypiętrzone. Dlatego trawę warto docisnąć, dzięki temu teren będzie równiejszy. Zabieg jednocześnie stymuluje rośliny do równomiernego wzrostu i szybszego krzewienia. Zwykle wykonuje się go wiosną – w połowie kwietnia.

 

Po piąte – nawożenie trawy

Po wykonaniu powyższych zabiegów przychodzi czas, aby trawę „nakarmić”. To grupa roślin, która wbrew pozorom ma duże wymagania pokarmowe, a w dodatku jest regularnie koszona, przez co potrzebuje siły do regeneracji. Dlatego trawnik powinno się nawozić przez cały sezon, począwszy od wiosny. Warto korzystać z nawozu Ogród 2001 do Trawników. Poza dostarczeniem podstawowych związków pokarmowych zawiera żelazo, które (wraz z wapniem) zapobiega porostowi mchu. Nawożenie zaleca się przeprowadzać w marcu/kwietniu, następnie w maju/czerwcu i w połowie lata. Ostatnią dawkę aplikuje się nie później niż do połowy sierpnia.

Wiosenna regeneracja jest konieczna, aby trawnik pełnił swoje praktyczne funkcje, a przy tym był ozdobny przez cały rok.

 

 

 

 

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 do trawników