Rośliny ozdobne mogą nas cieszyć także zimą. Podpowiadamy jakie gatunki będą idealne do ogrodu lub na działkę i jak o nie dbać.
Ogród zimą jest co prawda mniej kolorowy niż w pozostałych porach roku, ale również może być piękny. Poza iglakami czy krzewami liściastymi zimotrwałymi, które wprowadzają kojącą zieleń, a przy okazji zapewniają większą prywatność, warto postawić także na inne grupy roślin. Które z nich sprawiają, że zima w ogrodzie tworzy obrazy jak z widokówek?
Ogród w okresie zimy jest rzadziej odwiedzany nie tylko ze względu na zimno, ale także na brak różnorodności i zmienności ogrodowej flory. Zwykle korzysta się z niego jedynie przy okazji zabaw na śniegu (jeśli jest), ewentualnie podczas dokarmiania ptaków.
Jednakże nawet widok z okna może cieszyć. Kluczem są rośliny ozdobne i wprowadzenie gatunków, które są dekoracyjne zimą (lub na przedwiośniu). Można podzielić je na kilka grup do „zadań specjalnych”.
Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – ogród na kolorowo
Do popularnych krzewów, które są efektowne przez cały rok, lecz zimą nabierają szczególnego kolorytu, należą dereń biały (Cornus alba) oraz dereń rozłogowy (Cornus sericea). To niskie, ale rozłożyste krzewy, które w miesiącach zimowych zachwycają wybarwieniem nagich, gładkich pędów.
POLECAMY: Uprawa słonecznika. Ważne informacje
U pierwszego gatunku, (np. odmiana 'Sibirica’) są intensywnie czerwone, u drugiego (’Flaviramea’) mają barwę żółtą. Można je ze sobą łączyć – dają efekt kontrastu. Jednocześnie dobrze wyglądają posadzone razem z brzozami.
W Polsce najczęściej spotyka brzozę brodawkowatą (Betula pendula), w rzeczywistości w uprawie dostępnych jest wiele innych, równie pięknych lub nawet piękniejszych gatunków. Przykładem jest brzoza papierowa (Betula papyrifera), jeszcze intensywniej wybarwiona na biało. Interesująca jest również brzoza Ermana (Betula ermanii), której kora ma odcień o barwie cappuccino. W dodatku ma tendencję do tworzenia wielu pni. Można to wykorzystać, np. tworząc szpaler prowadzący do domu.
Efektowną, postrzępioną korę ma klon strzępiastokory (Acer griseum). Inne gatunki, których kora atrakcyjnie łuszczy się, to platan klonolistny (Platanus acerifolia) i stewarcja kameliowata (Stewartia pseudacamellia).
Rośliny ozdobne w ogrodzie. Byliny kwitnące zimą lub na przedwiośniu
W ogrodzie można uprawiać rośliny ozdobne takie jak byliny, które kwitną zimą lub na przedwiośniu. Często ich liście i kwiaty wystają wprost spod warstw śniegu.
Prawdopodobnie do najbardziej znanej grupy należy przebiśnieg (Galanthus). Najczęściej zakwita pod koniec lutego lub na początku marca (w zależności od gatunku i warunków atmosferycznych). Obok jego drobnych, śnieżnobiałych kwiatów, które kontrastują z żywą zielenią liści, nie sposób przejść obojętnie. Mimo niewielkich rozmiarów zwraca na siebie uwagę z daleka.
Ponadto warto zdecydować się na coraz modniejsze ciemierniki, np. biały (Helleborus niger) oraz orientalny (Helleborus orientalis). Rośliny wytwarzają ładne, dłoniastozłożone liście i duże kwiaty. U pierwszego gatunku – jak wskazuje nazwa – są białe, u drugiego mogą być białe, różowe lub ciemnofioletowe. Oba gatunki można uprawiać na rabatach, ponadto sadzi się je wzdłuż ścieżek, przy domu oraz pod koroną liściastych drzew i krzewów.
Ogród zimowy to ogród traw ozdobnych!
W zimowym ogrodzie nie powinno zabraknąć licznych gatunków traw ozdobnych. W tym okresie cieszą oczy przebarwionymi liśćmi (często żółte i pomarańczowe) oraz spektakularnymi owocostanami (puszyste wiechy). Do tej grupy zalicza się m.in. miskanty (Miscanthus). Oprócz nich działkę często zdobią trzcinnik (Calamagrostis), rozplenica (Pennisetum), hakonechloa (Hakonechloa), proso rózgowe (Panicum), turzyca (Carex) oraz owsica (Helictotrichon).
Aby rośliny ozdobne cieszyły nasze oczy także zimą, należy dbać o nie przez cały rok. Jednym z istotnych zabiegów jest nawożenie. Faktycznie do dokarmiania każdego z wymienionych gatunków nadaje się Nawóz Ogród 2001 Uniwersalny. Ważne, aby aplikować go wiosną i latem, ale nie stosować go zbyt późno (jesienią).
U traw ozdobnych dodatkowo konieczne jest coroczne cięcie. Najlepiej wykonać je wczesną wiosną, wtedy są ozdobne zimą, a ich ziarniaki są pokarmem dla ptaków.