Jak dokarmiać trawy ozdobne?

grass 1045331 1280

Jak dokarmiać trawy ozdobne?

 

Trawy ozdobne mają zróżnicowane wymagania pokarmowe. Niektóre nie wymagają nawożenia, inne warto dokarmiać dla poprawienia wzrostu, zagęszczenia, a także wybarwienia. Jak właściwie pielęgnować tą popularną grupę roślin?

 

Trawy ozdobne to szeroka grupa, dlatego w ich przypadku trudno mówić o jednym, takim samym sposobie pielęgnacji. Dotyczy to również nawożenia. Dokarmianie dopasowane do konkretnego gatunku czy odmiany byłoby z kolei kłopotliwe. Dlatego rośliny warto podzielić na trzy kategorie.

 

1. Trawy ozdobne, które nie wymagają nawożenia

 

Niektóre trawy ozdobne, zwłaszcza te, które preferują gleby lekkie i piaszczyste, nie wymagają nawożenia. W ich przypadku stosowanie nawozów jest wręcz niekorzystne, gdyż może negatywnie wpływać na wybarwienie liści. To nieliczna grupa, która obejmuje m.in. kostrzewę siną, kostrzewę owczą i wydmuchrzycę piaskową. Bez nawożenia poradzi sobie większość innych kostrzew, a także turzyc. Ponadto dokarmiania nie wymagają trawy, które są posadzone przydomowych oczyszczalniach ścieków. Większe wymagania pokarmowe mają trawy występujące na stanowiskach wilgotnych, ciepłolubne oraz wysokie.

 

2. Trawy ozdobne, które warto nawozić dla poprawy wybarwienia

 

Nawożenie traw ozdobnych ma na celu nie tylko przyśpieszenie wzrostu, ale także poprawę wybarwienia. Do tej grupy należy m.in. imperata cylindryczna 'Red Baron’, rozplenice, hakonechloa, turzyce włosowe o barwnych liściach, przyostia rubinowa, prosownica rozpierzchła, turzyca japońska, turzyca oszimska i rozplenica japońska.

 

Do dokarmiania bardzo dobrze sprawdzi się….Ogród 2001 pod Iglaki. Można zakupić nawóz i dokarmiać nim obie grupy, co wygeneruje oszczędności. NPK w nawozie wynosi 5-9-12. Dzięki temu trawy będą gęstsze, atrakcyjniej wybarwione przy nieznacznie intensywniejszym wzroście. To ograniczy pokładanie i tworzenie zbyt wybujałych źdźbeł czy pędów. Dawki są dużo niższe niż u iglaków. W tym wypadku wystarczy zastosowanie wiosną i na początku lata dwóch dawek w wysokości ok. 10-15g nawozu na 1m2 traw.

 

3. Trawy ozdobne nawożone dla przyśpieszenia wzrostu

 

Częstą „bolączką” właścicieli ogrodów, którzy uprawiają wysokie trawy ozdobne, np. na żywopłoty, jest późne wchodzenie w okres wegetacyjny i początkowo wolny wzrost. Dlatego trawy warto dokarmiać, aplikując wiosną nawóz z azotem. W tym wypadku można stosować Ogród 2001 Uniwersalny, u którego NPK wynosi 9,3-5-9,3. Dawki powinny być niższe od tych zalecanych dla szerokiej grupy roślin. Wystarczy 20g/m2. Do wysokich traw ozdobnych, które warto „wesprzeć” dawką nawozu należy m.in. miskant chiński, miskant olbrzymi, miskant cukrowy, manna mielec, palczatka Gerarda, lasecznica trzcinowata i kortaderia (trawa) pampasowa.

 

Trawy ozdobne w pojemnikach:

  • Wszystkie trawy ozdobne uprawiane w donicach wymagają nawożenia, gdyż w szybkim czasie wyjaławiają podłoże. Gatunki o małych wymaganiach wystarczy nawozić raz do roku, o większych 2-3 krotnie.
  • Trawy ozdobne to grupa roślin, która jest wrażliwa na niedobór żelaza. Warto to uwzględnić przy nawożeniu.
  • W uprawie pojemnikowej zwykle nie zależy nam na silnym wzroście, lecz na zagęszczeniu. Dlatego lepiej wybierać nawozy, które mają wyższą zawartość potasu i fosforu, a niższą azotu.
  • Przez pierwsze tygodnie po posadzeniu rośliny w żyznej ziemi nawożenie nie jest potrzebne.

 

Nawożenie jest bagatelizowane w przypadku traw ozdobnych, tymczasem zabieg pielęgnacyjny może korzystnie wpłynąć na ich wzrost, wygląd i odporność. Dlatego warto dostarczać im składniki pokarmowe, chociaż nie w takim natężeniu jak u tradycyjnej trawy, która potrzebuje większych sił do regeneracji po regularnym koszeniu.

 

Polecane nawozy do traw ozdobnych

Nawóz Ogród 2001 pod iglaki
Nawóz Ogród 2001 uniwersalny