Nawożenie borówek – jak robić to właściwie?

blueberry 3357568 1280

Nawożenie borówek – jak robić to właściwie?

Borówka amerykańska wymaga specyficznego środowiska do życia, gdyż rozwija się prawidłowo jedynie w kwaśnej glebie. Na duże odstępstwa reaguje chorobami fizjologicznymi i dużym spadkiem ilości, a także jakości plonu. Wymaga dokarmiania specjalistycznymi nawozami, które dostarczają niezbędnych składników pokarmowych, a nie powodują wzrostu pH podłoża. Czym je więc nawozić?
Dobre proporcje i formę składników pokarmowych ma Ogród 2001 do borówek i innych roślin kwaśnolubnych. Zaleca się stosować trzy dawki w ciągu roku, np. w połowie kwietnia, w połowie maja i w połowie czerwca. Nawóz poprawia wzrost roślin, tworzenie silnego systemu korzeniowego, zawiązywanie kwiatów i owoców.

Jakich błędów nawożenia borówek należy unikać?

Niestosowanie wapnia, który odkwasza glebę może wydawać się oczywiste, jednakże w rzeczywistości sprawa wygląda nieco inaczej. Borówki nie można dokarmiać dużą ilością Ca. W praktyce wapń stosuje się jesienią w umiarkowanej ilości, gdyż poprawia trwałość owoców. Nawozów z dużą ilością azotu nie powinno się aplikować zbyt późno, np. w drugiej połowie lipca. Determinują ciągły przyrost krzewów, przez co m.in. zmniejsza się ich mrozoodporność. Nowy granulowane należy sypać równomiernie wokół roślin w obrębie korony, a nie bezpośrednio przy głównym pędzie. Pracy nie wolno wykonywać po deszczach, gdy rośliny są mokre.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 do borówek i innych roślin kwaśnolubnych