Jak pielęgnować trawnik późnym latem i na początku jesieni?

leaves 4574860 1280

Jak pielęgnować trawnik późnym latem i na początku jesieni?

Trawnik późnym latem i na początku jesieni wymaga szczegółowej pielęgnacji, gdyż wciąż znajduje się w fazie intensywnego wzrostu, a jednocześnie powoli trzeba zacząć przygotowywać go do nadejścia zimy. Z czym to się wiąże? Jak dbać o trawę, by tworzyła gęsty, żywozielony dywan?

 

O trawnik faktycznie trzeba dbać przez cały rok, chociaż zimą wszystko sprowadza się do ograniczenia deptania i nie usypywania kopców śniegu przy odśnieżaniu. Późnym latem i jesienią zabiegi wciąż są intensywne.

 

5 najważniejszych prac na trawniku wykonywanych na przełomie lata i jesieni

 

1. Nawadnianie trawnika

Trawnik późnym latem i jesienią nawadnia się rzadziej niż w pierwszej połowie lata. Jest to uwarunkowane warunkami klimatycznymi. Oczywiście częstotliwość zabiegu wciąż determinuje pogoda. W cieplejszych miesiącach trawnik potrzebuje nawet 20-25l tygodniowo (na 1m2). Jesienią   parametry są zmniejszone o te 10l. Nawadnianie wykonuje się rano (najkorzystniej), opcjonalnie wieczorem.

 

2. Koszenie trawy

Trawnik we wrześniu kosi się z taką samą częstotliwością (średnio co tydzień) i na takiej samej wysokości (5-5,5cm) co latem. Zwykle ostatnie koszenie wykonuje się ok. połowy października na wys. 4-5cm. Nie można kosić zbyt nisko. Przy długiej i ciepłej jesieni zabieg wykonuje się jeszcze na początku listopada. W rzeczywistości trawa rośnie aż do pierwszych mrozów. Resztek trawy nie powinno się pozostawiać na trawniku, gdyż pokos może gnić przykryty warstwą śniegu. Ogólnie przyjmuje się, że trawnik lepiej kosić często, ale skracać nie więcej niż 1/3 wysokości źdźbeł.

 

3. Aeracja i wertykulacja trawnika

Pierwsze zabiegi wertykulacji, a potem aeracji wykonuje się wczesną wiosną. Mają na celu regenerację trawnika. Ponownie warto je wykonać na początku jesieni, wtedy w przyszłym roku po ruszeniu wegetacji trawnik nie będzie obrazem nędzy i rozpaczy. Wertykulacja (płytkie pionowe nacięcia) usuwa warstwę filcu i w pewnym stopniu zwalcza mech. Aeracja to napowietrzanie (głębokie, pionowe dziurawienie), które pozytywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego i zapobiega zaleganiu wody na trawniku.

 

4. Nawożenie trawnika

We wrześniu lub w październiku warto zastosować ostatnią dawkę nawozu do trawnika. W tym okresie aplikuje się nawozy określane jesiennymi. Zawierają małe ilości azotu (lub nie ma go wcale), za to mają podwyższoną zawartość potasu i fosforu. Poprawiają odporność roślin na niskie temperatury, powodują „drewnienie” tkanek, a przy tym pobudzają rozwój systemu korzeniowego. Dobre rezultaty daje „Ogród 2001 do trawników jesienny”. Jego skład to: PK (CaMgS) 12-23(6-4-10). Poza dostarczeniem składników pokarmowych pozytywnie wpływa na odczyn gleby. Dawkowanie: 20-30g/m2. Nawozu nie powinno się sypać bezpośrednio po deszczu.

 

5. Ogólne porządki i grabienie liści

Jesienią na bieżąco powinno się grabić liście na trawniku. Jeśli nie zawierają oznak występowania chorób czy śladów żerowania szkodników można wykorzystać je w kompostowniku. Z trawnika powinno się także usuwać chwasty i zasypywać kretowiska. Aby ograniczyć ostatni problem, na etapie zakładania trawnika stosuje się gęste siatki przeciw kretom.

Polecane nawozy do nawożenia trawnika jesienią

Nawóz Ogród 2001 do trawników jesienny