Lawendowe rabaty tworzą najbardziej malownicze widoki w ogrodzie. Jednakże zdarza się, że lawenda słabo rośnie i co gorsza – marnie kwitnie. Przyczyną są zazwyczaj niewłaściwe warunki uprawy.
Jeszcze przed sadzeniem podłoże dla lawendy należy odpowiednio przygotować. Powinno być żyzne, a zarazem przepuszczalne. Dlatego lekkie, piaszczyste gleby wzbogaca się obornikiem i kompostem, a cięższe rozluźnia przez wymieszanie z piachem i żyzną, zakupioną glebą (np. odkwaszonym torfem).
Lawenda dobrze rośnie w glebie o odczynie lekko zasadowym lub zasadowym. Dlatego warto kupić miernik pH i raz na kilka lat sprawdzać parametry. Jeśli podłoże ma zbyt niskie pH, w roku poprzedzającym sadzenie powinno się zastosować nawóz wapniowy.
Już w trakcie uprawy warto corocznie stosować Dolomit, dla utrzymania prawidłowego pH i dostarczenia roślinom wapnia. Ponadto wiosną można zaaplikować nawóz Ogród 2001 Uniwersalny.
Duże znaczenie dla kwitnienia ma coroczne cięcie lawendy. Wiosną usuwa się suche i uszkodzone pędy. Cięcie letnie polega na przycinaniu przekwitłych kwiatostanów. To pobudza roślinę do ponownego kwitnienia. Raz na kilka lat pędy po kwitnieniu skraca się o połowę. To zabieg odmładzający. W czasie susz rośliny należy podlewać. Niedobór wody również wpływa na obfitość kwitnienia.