Wiosna w ogrodzie. Siarkopol radzi – część 1

Grafika do wiosna w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie. Siarkopol radzi – część 1

Wiosna to szczególny czas dla właścicieli ogrodów. Jeśli chcemy, aby cieszyły nas one swoim wyglądem i uraczyły obfitymi plonami, musimy o tej porze roku szczególnie mocno zadbać o rosnące w nich rośliny.

 

Zadbaj o narzędzia

 

W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć o narzędziach, które wykorzystujemy do pracy w ogrodzie. Łopaty, grabie, motyki i widły należy oczyścić z resztek roślin i gleby. Jeśli widzisz na nich oznaki rdzy, wyszoruj delikatnie te miejsca drucianą szczotką, a następnie przemyj je wodą. Aby mieć pewność, że Twoje przyrządy są wolne od bakterii i grzybów, opłucz je wrzątkiem lub mieszanką wody z czosnkiem, ewentualnie przetrzyj spirytusem lub denaturatem.

 

W kolejnym etapie osusz dokładnie narzędzia i posmaruj cienką warstwą oliwy lub oleju. Tak przygotowany sprzęt schowaj do pomieszczenia wolnego od brudu i wilgoci.

 

Przyszykuj siewki i nasiona

 

Wiosna to czas, w którym możemy w domowych warunkach rozpocząć wysiew nasion, aby następnie wyhodowane już rozsady sadzić do gruntu. Najlepiej sprawdzą się tutaj warzywa kapustne, takie jak – kapusta, kalafior, sałata. To także odpowiedni czas do sadzenia papryki, selera i pomidorów w skrzynkach.

 

Siewki powinny rosnąć w odpowiednich pojemnikach lub skrzynkach, umiejscowionych w suchym, ciepłym i dobrze nasłonecznionym miejscu. Tak przygotowane rozsady wyróżniają się znacznie szybszym wzrostem, niż wynikałoby to z kalendarza klimatycznego.

 

Warto pamiętać, iż do gruntu sadzimy je nie wcześniej niż w drugiej połowie maja.

 

Rozplanuj nasadzenia

 

Zastanów się, jak w tym roku ma wyglądać twój ogród, co miałoby tam rosnąć i w którym miejscu. Zrób plan działki i rozpisz sobie każdy szczegół.

 

Weź pod uwagę różne okresy kwitnienia poszczególnych roślin. Poczytaj o harmonijnym rozplanowaniu warzyw (uprawa współrzędna warzyw). Są bowiem rośliny, których lepiej obok siebie nie lokować. Jeśli na przykład posadzimy obok siebie rośliny o wysokich wymaganiach pokarmowych i wodnych, będą one ze sobą konkurować.

 

Sadź w bezpośrednim sąsiedztwie takie rośliny, które nie będą sobie przeszkadzać lub wręcz będą pozytywnie na siebie oddziaływały. Przykładem mogą być seler i por, które mają różną długość systemów korzeniowych i pobierają składniki pokarmowe z różnych warstw gleby.

 

 

Przytnij drzewka owocowe

Przymierzając się do przycinania drzew owocowych warto pamiętać, że należy robić to umiejętnie, zgodnie z zaleceniami specjalistów. W innym przypadku możemy zrobić drzewu krzywdę. Skutkiem naszych błędów może być zahamowanie wzrostu, słabe owocowanie czy choroby.

 

Zadbajmy o dostęp światła do wnętrza naszych roślin. Pozbądźmy się połamanych i uschniętych gałęzi, a także „wilków”, czyli młodych pędów rosnących pionowo. Ich nadmiar sprawia, że korona drzewa jest gęsta, co skutkuje mniejszą przepuszczalnością promieni słonecznych. To z kolei sprzyja utrzymywaniu się wilgoci, czyli idealnych warunków do rozwoju grzybów i wirusów.

 

Drzewo odpowiednio przycięte jest dobrze nasłonecznione i pobudzone do wzrostu.