Wiosenna pielęgnacja malin letnich

raspberries 3583005 1920

Wiosenna pielęgnacja malin letnich

O maliny letnie trzeba dbać przez większość roku, jednak najwięcej zabiegów pielęgnacyjnych wykonuje się wiosną. W największym stopniu skupiają się cięciu, nawożeniu oraz ochronie. Od nich zależy wysokość, ale także jakość uzyskiwanego plonu. Pozwalają uniknąć problemów w przyszłości. Co jest najważniejsze w uprawie?

 

Maliny wymagają wiosną wiele pracy, jednak odwdzięczają się dobrym plonem. Warto poświęcić im trochę czasu (i środków) właśnie w tym okresie. Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne przedstawiono poniżej.

 

Cięcie malin – jak robić to właściwie?

 

Młode sadzonki malin powinno się przyciąć od razu po posadzeniu. Dzięki takiemu zabiegowi z pąków przybyszowych na korzeniach oraz pąków przyziemnych wyrosną nowe pędy. Brak cięcia osłabia rośliny, w rezultacie w przyszłym sezonie mogą wytwarzać mało pędów, a plonowanie jest bardzo słabe.

 

Stare pędy najlepiej usuwać od razu po zbiorach. Często jednak zabieg wykonuje się dopiero wiosną. Minusem jest niepotrzebna strata energii. Plus – wiosną dokładnie widać, które pędy warto pozostawić. Malina letnia owocuje na pędach dwuletnich. Usuwa się więc wszystkie pędy, które już owocowały oraz część pędów zeszłorocznych. Z jednej maliny powinno wyrastać 4-6 silnych pędów (pozostałe się usuwa). W uprawie szpalerowej przyjmuje się, że na 1m rzędu powinno pozostać 10-12 pędów. Zbyt wybujałe pędy można skrócić, to spowoduje rozkrzewienie.

 

Pozostawione długie pędy delikatnie okręca się na drutach rozpiętych na wysokości 130-140cm i 80cm (szpaler wysoki) lub 110-120cm (szpaler włoski).

 

Wiosenne nawożenie malin letnich

 

Aby maliny dobrze plonowały, a owoce były zdrowe, wiosną trzeba dostarczyć im odpowiednich składników pokarmowych. Dawkowanie nawozu najlepiej rozdzielić na raty. Pierwszą dawkę podaje się wczesną wiosną, kolejną, gdy nowe pędy mają kilkanaście centymetrów wysokości, ostatnią pod koniec maja.

 

Sprawdzonym nawozem jest Ogród 2001 pod truskawki i maliny. Zawiera azot w formie mocznika i siarczanu amonu. Część zostanie więc pobrana w szybkim czasie, część rozkłada się wolniej, stopniowo uwalniając składniki pokarmowe. Może być w powodzeniem aplikowany w jednej dawce. Zawiera siarczan potasu, siarczan magnezu i wapń. To składniki, które wpływają na zwiększenie odporności malin (m.in. na suszę), poprawiają pobieralność składników pokarmowych, a jednocześnie mają bezpośredni wpływ na jakość plonu. Maliny są większe, łatwiej odchodzą od szypułek i dłużej przechowują się. Spekulacyjna dawka nawozu to 60g/m2. W profesjonalnych sadach dawkowanie uzależnia się od wyników analizy gleby.

 

Ochrona przed chorobami i szkodnikami

 

Zabiegi ochronne obejmują dbanie o czystość w uprawie, właściwe wykonywanie cięcia (także sanitarnego) i stosowanie zrównoważonego nawożenia. Często jednak nawet pomimo tego pojawiają się choroby i szkodniki. Na przełomie lutego i marca można profilaktycznie wykonać oprysk preparatem olejowym (np. Promalan). Dzięki temu w ekologiczny sposób uda się pozbyć form zimujących szkodników. Konwencjonalne opryski na insekty stosuje się interwencyjnie oraz po zbiorach (np. Mospilanem). W pierwszym wypadku należy sprawdzić okres karencji. Drugi zabieg chroni przed pryszczarkiem namalinkiem łodygowym. W fazie przed kwitnieniem stosuje się zabiegi przeciw zamieraniu pędów maliny, rdzy i mączniakowi prawdziwemu. Podczas kwitnienia powinno się asekuracyjnie walczyć z zamieraniem pędów, szarą pleśnią oraz szkodnikami (pryszczarek, mszyce, kwieciak).

 

Inne zabiegi pielęgnacyjne

 

W malinach na bieżąco trzeba walczyć z chwastami. Dotyczy to zarówno rzędów jak i międzyrzędzi. Wiele roślin niepożądanych to żywiciele pośredni patogenów oraz szkodników. Uprawy warto ściółkować. To ograniczy wyparowywanie wody z gleby, zachwaszczenie, a także utrudnia wyrastanie nowym odrostom korzeniowym (na etapie, gdy nie są już potrzebne, a tylko osłabiają malinę). To wartościowy zabieg, zważywszy, że maliny mają płytki system korzeniowy. Od kwitnienia do początku owocowania maliny powinno się podlewać (oczywiście przy długo utrzymującej się bezdeszczowej pogodzie). Należy wtedy uważać, by nie moczyć części nadziemnych.

 

Właściwa pielęgnacja malin pozwala cieszyć się dobrym i smacznym plonem. Nie powinno się bagatelizować powyższych działań. Malina jest gatunkiem łatwym w uprawie, ale niestety wymaga trochę pracy.

Polecane nawozy do malin

Nawóz Ogród 2001 pod truskawki i maliny