Symptomy niedoboru składników pokarmowych u malin

raspberries 1495713 1280

Symptomy niedoboru składników pokarmowych u malin

Problemy u malin pojawiają się nie tylko na skutek chorób grzybowych czy szkodników. Krzewy mają duże wymagania glebowe. Zdarza się, że występują u nich symptomy niedoboru składników pokarmowych.
Żółknące (jednolicie) liście i krótkie przyrosty wynikają z braku azotu. Jednocześnie zbyt wybujałe pędy są oznaką przenawożenia azotem. Przy niedoborze potasu często występuje opadanie zawiązków, a końcówki liści żółkną. Z kolei niedobór magnezu objawia się słabymi plonami. Dochodzi do żółknięcia liści, ale młodych. Antocyjanowe przebarwienia na liściach wynikają z trudności w pobieraniu fosforu.
Aby uniknąć podobnych problemów maliny powinno się regularnie dokarmiać. W roku poprzedzającym sadzenie warto zastosować obornik. Już w trakcie uprawy zaleca się corocznie stosować wiosną Nawóz Ogród 2001 pod truskawki i maliny. Dostarcza krzewom najważniejszych makro- i mikroelementów. Zawiera m.in. wapń, który wpływa na trwałość owoców.
Niedobory pokarmowe u malin mogą wynikać nie tylko z braku nawożenia i zubożenia gleby, ale także z niewłaściwego odczynu gleby. Dlatego warto sprawdzać ten parametr przynajmniej raz na kilka lat. Mierniki są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych. Prawidłowe pH gleby dla malin oscyluje w granicach 5,5-6,5.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 pod truskawki i maliny