Magnolia słabo kwitnie lub nie kwitnie – co robić?

flower 3339266 12801

Magnolia słabo kwitnie lub nie kwitnie – co robić?

Magnolie to jedne z najbardziej spektakularnych krzewów ozdobnych. Najczęściej kwitną jeszcze przed rozwojem liści, a zachwycają wielkością i obfitością kwiatów. Zdarza się jednak, że kwitną słabo lub w ogóle nie wykształcają kwiatów. Jakie są przyczyny?

  1. Skutki uszkodzenia przez mróz i przymrozki

Magnolia mogła zostać uszkodzona przez mróz, np. częściowo przemarzła. W takim wypadku można ją jeszcze odratować przycinając (w maju) do zdrowych części. Mogło również dość do uszkodzenia kwiatów przez przymrozki/mrozy. Dlatego magnolie najlepiej uprawiać w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru. Przed zimą zaleca się je osłaniać.

  1. Niewłaściwe cięcie

U magnolii wykonuje się jedynie cięcie sanitarne, np. jak powyżej – w przypadku uszkodzenia pędów. Krzewy nie znoszą radykalnego czy regularnie przeprowadzonego zabiegu. Niewłaściwa technika, niewłaściwie dobrany termin czy nadmiernie intensywnie cięcie może doprowadzić do braku kwitnienia w danym roku.

  1. Niedobór składników pokarmowych

Krzew może nie zawiązywać kwiatów, gdyż cierpi na niedobór składników pokarmowych. Potencjalne przyczyny to brak nawożenia, mało żyzne podłoże i niewłaściwy odczyn (magnolia lubi gleby lekko kwaśne). W takim wypadku warto zmierzyć pH, a ponadto zastosować nawóz Ogród 2001 do Magnolii. Stosuje się go wczesną wiosną.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 do magnolii