Bukszpany (Buxus) często są uprawiane na żywopłoty bądź przycina się je w formie brył geometrycznych. Krzewy są zimozielone, a więc wymagają specjalnej opieki. Powinno się je sporadycznie nawadniać zimą, by ograniczyć ryzyko wystąpienia suszy fizjologicznej (brązowienie liści). Podlewanie kontynuuje się wiosną, oczywiście przy długo utrzymującej się bezdeszczowej pogodzie. Ważne zabiegi o tej porze roku są związane z zapewnieniem roślinie energii oraz ochrony przed szkodnikami, zwłaszcza ćmą bukszpanową.
1. Nawożenie – wiosną stosuje się dawkę nawozu zawierającego dużo azotu i potasu. Warto zastosować Nawóz Ogród 2001 do bukszpanów i żywopłotów ozdobnych. Dobre warunki wilgotnościowe w glebie + nawóz pobudzają roślinę do intensywnego wzrostu.
2. Ochrona – w zasadzie od kwietnia należy regularnie sprawdzać wnętrze korony krzewów w poszukiwaniu gąsienic i dorosłych motyli ćmy bukszpanowej. Szkodnik ogałaca bukszpany od środka. W razie potrzeby stosuje się insektycydy.
3. Cięcie – bukszpan powinno się przycinać przynajmniej dwa razy w roku (często wykonuje się więcej zabiegów). Pierwsze „strzyżenie” przypada na wiosnę. Żywopłot warto ciąć na kształt trapezu (u doły jest nieco szerszy niż w górnych partiach). Wtedy do dolnych gałęzi dociera więcej światła, dzięki czemu nie ogałacają się z liści.