Jak pielęgnować fuksje na tarasie i balkonie?

fuchsia wind chime 3402354 1280

Jak pielęgnować fuksje na tarasie i balkonie?

Fuksja to jedna z najpiękniejszych roślin kwitnących, uprawiana m.in. na balkonach i tarasach. W czasie kwitnienia zachwyca kaskadami oryginalnych kwiatów, najczęściej różowo-fioletowych, różowych bądź biało-czerwonych. Często jest uprawiana w wiszących makramach i koszach. Roślina ma jednak duże wymagania. Najważniejsze aspekty uprawy:

1. Fuksji nie można przesuszyć. Po wyschnięciu bryły korzeniowej szybko dochodzi do zasychania liści i zrzucania kwiatów. Dlatego latem trzeba podlewać ją codziennie, rano lub wieczorem. Jednocześnie roślinę zaleca się uprawiać w miejscach widnych, ale wolnych od bezpośredniego nasłonecznienia.

2. Bardzo ważne jest regularne przeglądanie roślin w poszukiwaniu szkodników. Fuksje są w szczególności atakowane przez przędziorek (zwłaszcza przy przesuszeniu) i mszyce. W razie potrzeby stosuje się środki owadobójcze i przędziorkobójcze, np. w sprayu. W przypadku uprawy na niezadaszonych konstrukcjach rośliny należy przenosić w bezpieczne miejsce przed prognozowanymi silnymi opadami deszczu oraz gradem.

3. Kluczowe jest odpowiednie podłoże, np. ziemia-kwiatowo balkonowa, z dodatkiem piachu i chipsów/trocin kokosowych. Na dnie usypuje się drenaż (2-3 cm). Na etapie sadzenia można dodać do ziemi hydrożel, jako zabezpieczenie przed suszą.

4. Przed sadzeniem do podłoża warto również dodać granulki nawozu Ogród 2001 do pelargonii, surfinii i innych kwiatów balkonowych. Poprawia wzrost roślin, a przede wszystkim kwitnienie.

5. Młode rośliny warto uszczykiwać, dzięki temu mają gęstszy pokrój.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 do pelargonii, surfinii i innych kwiatów balkonowych