Jak nawozić truskawki?

strawberries 3431122 1280

Jak nawozić truskawki?

Truskawki najefektywniej owocują, a zarazem wykształcają duże owoce przez 4-5 lat uprawy na danym stanowisku. Później plonowanie stopniowo spada. W praktyce, w przydomowych ogrodach rośliny uprawia się znacznie dłużej. Aby zwiększyć ich trwałość, zapewnić corocznie dobre i zdrowe plony należy je intensywnie nawozić. Jest to grupa roślin o dużych wymaganiach pokarmowych.

 

Kiedy nawozić truskawki?

 

Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać wczesną wiosną, w kwietniu, zanim truskawki wykształcą pąki kwiatowe. Jako pierwszą dawkę warto zastosować Nawóz 2001 Ogród Uniwersalny, który ma wysoką zawartość azotu. Przyspiesza wzrost roślin, jest dobrym „starterem”. Kolejne nawożenie zaleca się wykonać tuż po zakończeniu zbiorów. Zabieg bywa bagatelizowany, a jest bardzo ważny, gdyż wpływa na jakość uzyskiwanych owoców w kolejnym sezonie. W tym wypadku najlepiej sprawdza się Nawóz Ogród 2001 pod truskawki i maliny, który ma wysoką zawartość potasu (można go użyć także wiosną). Zwiększa odporność na niekorzystne czynniki, w tym skutki suszy. Dzięki niemu sadzonki są bardziej odporne na mróz. Jednocześnie trzeba pamiętać, aby ok. 2 tygodnie po owocowaniu (a tydzień po nawożeniu) ściąć liście. Rośliny powinny wypuścić nowe pąki i liście jeszcze przed końcem sezonu.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o nawożeniu?

 

Nawozy granulowane aplikuje się równo, bez tworzenia nadmiernych skupisk granulek. Pracę wykonuje się przy umiarkowanej, bezdeszczowej pogodzie. W grządkach z truskawkami nie może być mokro. Najlepiej więc nawozić je przed zapowiadanym deszczem. Raz na kilka lat warto sprawdzić pH gleby. Optymalny parametr dla truskawek to o 5,5–6,5 (lekko kwaśny). Jeśli ziemia jest nadmiernie kwaśna, jesienią zaleca się dodatkowo zastosować nawóz wapniowy, np. łagodnie działający, bezpieczny Dolomit.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 pod truskawki i maliny
Nawóz Ogród 2001 uniwersalny
DOLOMIT