Jak nawozić i pielęgnować borówki w przydomowym ogrodzie?

blueberries g6aa6e7402 1920

Jak nawozić i pielęgnować borówki w przydomowym ogrodzie?

Borówka amerykańska ma jedne z najsmaczniejszych owoców, dlatego jest powszechnie uprawiana nie tylko komercyjnie, ale także w przydomowych ogrodach. Gatunek ma specyficzne wymagania, dobrze rośnie i owocuje tylko na glebach kwaśnych. Z tym wiąże się nie tylko konieczność odpowiedniego przygotowania gleby, ale także późniejsze zabiegi pielęgnacyjne. Jak uzyskać wysoki plon z borówki amerykańskiej?

 

  • Przygotowanie ziemi pod borówkę amerykańską

Borówka amerykańska preferuje gleby silnie kwaśne o pH oscylującym w granicach 3,8-4,5. Dlatego podłoże trzeba zakwasić. W żyznych ogrodowych glebach stosuje się torf kwaśny (np. dwa worki 50l pod jeden krzew), a ponadto piasek i korę (np. w proporcji 3:1:1). Podłoże należy wymieszać, np. przy użyciu glebogryzarki. Na piaszczystych podłożach warto zastosować torf, a ponadto kompost. Poprawi się odczyn, żyzność, a także zwięzłość podłoża. W glebie o wysokim pH borówka karłowacieje i daje mizerny plon.

  • Sadzenie borówki amerykańskiej – jak robić to właściwie?

Borówkę należy sadzić jesienią bądź wiosną. Wykopuje się dołki o głębokości ok. 40cm i szerokości 50cm. Warto korzenie namoczyć wcześniej przez kilka godzin w wodzie. Na dnie dołków można dodatkowo nasypać trochę torfu. Krzewy sadzi się co 80-120cm (w zależności od siły wzrostu odmiany). Zaleca się kupić 2-3 odmiany, który będą zapylały się wzajemnie.

  • Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne – nawożenie i cięcie

 

Młode borówki podlewa się regularnie, starsze w czasie długotrwałych susz i w okresie zawiązywania owoców. Podlewanie nie różni się znacząco w porównaniu z innymi gatunkami o jadalnych owocach. Natomiast nawożenie powinno być bardziej specjalistyczne, dopasowane do grupy roślin kwasolubnych. Borówka nie lubi zasolenia gleby, więc w szczególności należy unikać nawozów o nadmiernie wysokim stężeniu azotu. Stosuje się nawozy specjalistyczne lub bezchlorkowe. Dobre rezultaty (plonowanie) osiąga się przez trzykrotne w sezonie zastosowanie nawozu Ogród 2001 do roślin kwaśnolubnych. Każda dawka zawiera 30-35g nawozu. Pierwszy zabieg wykonuje się w połowie kwietnia, kolejne w połowie maja i połowie czerwca (oczywiście można nieco wcześniej lub później). Istotne, aby nie korzystać z tradycyjnych nawozów, które odkwaszają glebę. Należy unikać także obornika, który wpływa negatywnie na kwasowość gleby.

 

  • Pielęgnacja borówki amerykańskiej – co jeszcze należy wykonywać?
  • Ściółkowanie – zabieg chroni przed nadmiernym wyparowywaniem wody z gleby, a więc ogranicza ryzyko wysychania krzewów. Przy okazji w małym stopniu zmniejsza zachwaszczenie. Warto używać rozdrobnionych materiałów z drzew iglastych, np. kory, gdyż pomagają utrzymać prawidłowy, kwaśny odczyn podłoża.
  • Cięcie – właściwe cięcie prześwietlające wykonuje się po kilku latach. Krzew powinien mieć kształt litery V z 7-8 głównymi pędami szkieletowymi. Najintensywniej owocuje na pędach 2-3 letnich, dlatego usuwa się starsze. Corocznie, w razie potrzeby wykonuje się cięcie sanitarne (usuwając pędy uszkodzone, porażone przez choroby i przemarznięte). Borówkę przycina się zimą (lecz nie w czasie dużych mrozów).
  • Usuwanie kwiatów – zabieg warto wykonać w roku pierwszego kwitnienia. Dzięki temu borówka silniej idzie we wzrost i nie marnuje energii na zawiązywanie owoców. Na owocowanie trzeba więc poczekać do kolejnego sezonu. Dzięki powyższej pracy będzie bardziej obfite.
  • Choroby i szkodniki – należy regularnie sprawdzać krzewy w poszukiwaniu niepokojących symptomów. Borówce zagraża m.in. mączniak prawdziwy, szara pleśń, zgorzel pędów, antraknoza, pryszczarek, mszyce i opuchlak.

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest trudna, gdy dobrze przygotuje się stanowisko uprawy, a później regularnie wykonuje zabiegi pielęgnacyjne. Klucz do sukcesu to dostarczanie wody, składników pokarmowych oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 do roślin kwaśnolubnych