Glicynia nie chce kwitnąć! Co robić, by pobudzić ją do kwitnienia?

wisteria 5126106 1280

Glicynia nie chce kwitnąć! Co robić, by pobudzić ją do kwitnienia?

Glicynia (Wisteria) to jedno z najpiękniejszych pnączy, odpowiednio pielęgnowane w czasie kwitnienia (zwykle od maja) prezentuje się niczym z widokówek. Nie można od niej oderwać oczu. Niestety czasami nie wytwarza kwiatów lub kwitnienie jest bardzo słabe.

Jeśli problem jest okazjonalny, np. pojawił się jednego roku przyczyną mogą być uszkodzenia mrozowe. Należy przyciąć uszkodzone pędy, a roślinę lepiej osłaniać przed zimą. To pnącza pochodzące z łagodniejszego klimatu. Potrzebują ochrony przed mrozem.

Jeśli problem nawraca może to być związane z nadmiernym rozwojem systemu korzeniowego. Roślina traci nadmiernie dużo energii przeznaczając ją na rozbudowę części podziemnej. Co robić? Wykonuje się wtedy nietypowe działanie – w obrębie ok. 60 cm od głównego pnia należy ściąć korzenie na głębokość szpadla. W danym roku pnącze już nie zakwitnie, ale powinno obficie kwitnąć kolejnej wiosny.

Dodatkowo wisterię warto wzmacniać stosując corocznie 2-3 dawki nawozu mineralnego, np. Nawóz Ogród 2001 do kwiatów ogrodowych. Zawiera bardzo dużo potasu, a oprócz tego zrównoważone proporcje azotu i fosforu.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 do kwiatów ogrodowych