ABC uprawy zdrowych marchwi

man with bunch carrots garden selective focus scaled

ABC uprawy zdrowych marchwi

Marchew to warzywo, które towarzyszy nam niemal na co dzień. Trudno wyobrazić sobie bez niej polską kuchnię. Zanim jednak marchewki zagoszczą na naszych stołach, pojawiają się na naszych działkach i w przydomowych warzywniakach. Warto więc wiedzieć, jak o nie dbać. 

 

Marchew to przede wszystkim bogactwo witamin, błonnika i zestaw niezbędnych w naszej diecie soli mineralnych. Jej uprawa jest stosunkowo łatwa i poradzi sobie z nią nawet początkowy ogrodnik. Można ją hodować w nieosłoniętym gruncie, w foliach, tunelach lub w pojemnikach. Siew rozpoczyna się w marcu, a kończy w czerwcu.

 

Marchew lubi miejsca słoneczne, dobrze zaopatrzone w wodę, szczególnie w okresie tworzenia się korzenia spichrzowego. Najlepiej rośnie w glebie żyznej, próchniczej. Lubi ziemię głęboko uprawianą i szybko obsychającą. Gorzej radzi sobie na glebach podmokłych, gliniastych, łatwo zaskorupiających się. W takich warunkach korzenie ulegają deformacji.

 

Marchew powinna być intensywnie nawożona produktami bogatymi w potas. Pierwiastek ten sprzyja gromadzeniu cukrów w korzeniach spichrzowych, odpowiada za jędrność i soczystość naszych warzyw. Istotnym mikroelementem w uprawie marchwi jest miedź. Niedobór tego pierwiastka objawia się w postaci jaśniejszej barwy naci z brązowymi, skręconymi końcówkami. Jest również zauważalny na korzeniu, któremu też brakuje intensywnej barwy. Marchew jest również wrażliwa na niedobór boru i cynku. W uprawie tego warzywa ważny jest wapń. Warto o nim pamiętać przede wszystkim przygotowując się do dłuższego przechowywania marchwi.

 

W naszej ofercie znajdziecie nawozy, które warto wykorzystać w uprawie marchwi.

Polecane nawozy do uprawy marchwi

Nawóz granulowany Bontar
Mocznik 46N
Nawóz Superfosfat Prosty
Nawóz granulowany Bontar Max
DOLOMIT