Najpiękniejsze krzewy kwitnące wiosną – ogród na biało, żółto, różowo i fioletowo

cranberries g9c48ed379 1280

Najpiękniejsze krzewy kwitnące wiosną – ogród na biało, żółto, różowo i fioletowo

Wiosna uważana jest przez wiele osób za najpiękniejszą porę roku. To właśnie wtedy kwitnie większość roślin cebulowych, drzewa owocowe i wiele bylin. Nie można zapominać także o krzewach, które są ozdobne o tej porze roku. Jakie gatunki są najbardziej spektakularne? Jak je prawidłowo uprawiać?

 

Ogród wiosną mieni się różnorodnymi barwami i zachwyca, aż nie chce się go opuszczać. Duże znaczenie mają krzewy, które wprowadzają do niego pożądaną piętrowość. Pozwalają na wzbogacenie rabat, a ponadto są uprawiane przy ogrodzeniach, tworzą szpalery lub solitery, dekorują elementy małej architektury.

 

Krzewy kwitnące na biało

Krzewy kwitnące na biało są cenione za „czystość” kwiatów, a także uniwersalność. Łatwo komponują się z innymi roślinami. Jeśli w dodatku przyjemnie pachną, nie sposób przejść obok nich obojętnie. Przykładem jest jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), który do Europy trafił w XVI wieku i od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Kwitnie w maju i czerwcu, wytwarza białe kwiaty o niezwykle silnym zapachu. Z tego względu warto uprawiać go blisko domu i elementów małej architektury, np. altan czy ławek. Jest dobrym soliterem. Dorasta do 3m wysokości.

Mniej znana jest fotergilla większa (Fothergilla major), która wytwarza białe kwiatostany w maju, z kształtu przypominające „szczotki”. Jej ozdobą są także grube, skórzaste, szerokojajowate liście. Jest niskim krzewem, zwykle osiąga 80-150cm wysokości. Z tego względu nadaje się nawet na rabaty. Jest łatwa w uprawie. Należy jedynie unikać sadzenia na glebach zasadowych.

 

Krzewy kwitnące wiosną na żółto

Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia) jest w przydomowych ogrodach tak popularna, że z powodzeniem można nazwać ją krzewiastym symbolem wiosny. Zakwita pod koniec marca lub w kwietniu (przy ciepłej pogodzie wcześniej). Wytwarza obfite, żółte kwiaty jeszcze przed rozwinięciem liści. Osiąga do 2m wysokości. Pokrój jest rozłożysty, ale można go regulować przez cięcie. Wykonuje się je po kwitnieniu. Najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych.

 

W cieplejszych rejonach Polski warto uprawiać jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum). Krzew kwitnie o różnych porach roku. Często zakwita w październiku, później ponawia kwitnienie od lutego do końca kwietnia (w zależności od przebiegu pogody). Dorasta do 3m wysokości. Może być prowadzony jako pnącze (pędy trzeba przyczepiać do podpór).

 

Późną wiosną i na początku lata kwitnie złotlin japoński (Kerria japonica). Zwykle osiąga 1,5-2m wysokości. Tworzy atrakcyjne, pomponowate kwiaty. W dobrych warunkach kwitnienie jest na tyle obfite, że spod kwiatów prawie nie widać liści. Krzew pochodzi z Dalekiego Wschodu i jest bardziej wrażliwy na mróz od krajowych gatunków. Przed nadejściem zimy warto go osłaniać i stosować ściółkę.

 

Krzewy kwitnące na różowo lub fioletowo

Jednym z najpiękniejszych krzewów, które w zależności o odmiany kwitną na różowo, fioletowo (lub biało) to lilak pospolity (Syringa vulgaris), potocznie i niewłaściwie nazywany bzem. Kwitnie w maju, wytwarza długie kwiatostany wydzielające mocny, słodki zapach. Jest często wykorzystywany na kwiat cięty. Osiąga kilka metrów wysokości. Można go prowadzić luźno (rozłożysty pokrój) lub przycinać w formie „drzewka”.

 

Wyraziste, różowe, dzwonkowate kwiaty wytwarza krzewuszka cudowna (Weigela florida). Kwitnie od maja do czerwca, może ponawiać kwitnienie jesienią (mniej obficie). Ze względu na efektowne kwitnienie jest często sadzona w rabatach lub jako soliter, np. w wydzielonym miejscu na trawniku. Dorasta do 3m wysokości.

 

Wczesną wiosną (lub nawet zimą) zakwita wawrzynek wilcze łyko (Daphne mezereum). Kwiaty wydzielają intensywny zapach kojarzący się z hiacyntami. Po kwitnieniu wykształca grochowate owoce. Osiąga do 1,5m wysokości. Nie zajmuje dużo miejsca. Należy unikać uprawy w miejscach, w których przebywają małe dzieci. To gatunek trujący.

 

Jak uprawiać krzewy, by długo i obficie kwitły?

Kluczem do sukcesu jest dobór gatunków do panujących warunków w ogrodzie. Przede wszystkim dotyczy to światła, mrozoodporności i gleby. Oczywiście podłoże w pewnym stopniu można dostosować (rozluźnienie, użyźnienie, zmiana pH). Kolejno istotne jest cięcie. W przypadku krzewów kwitnących wiosną często wykonuje się je po kwitnieniu. Warto jednakże poznać każdy z gatunków, gdyż od tego zależy nie tylko termin, ale i technika cięcia. Wiosną zaleca się zastosować nawozy, np. Ogród 2001 Uniwersalny. To pobudzi rośliny do lepszego wzrostu, a także obfitego kwitnienia. Drugą dawkę nawozu można zaaplikować latem. Krzewy ozdobne nie są intensywnie nawożone, ale nie można całkowicie bagatelizować tego zabiegu. Ponadto zaleca się stosować ściółkowanie, dzięki któremu ogranicza się wyparowywanie wody z gleby, a jednocześnie łatwiej udaje się utrzymać porządek pod krzewami.

Polecane nawozy

Nawóz Ogród 2001 uniwersalny